Panorama Miasta

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Mniejszości Niemieckiej na Warmii i Mazurach z siedzibą w Biskupcu

Menu :
Strona główna
Władze Stowarzyszenia
Statut
Historia
Działalność
Galeria
Aktualności
Kontakt
Linki

Aktualności


Kontakt

Adres
ul. Chrobrego 10
11-300 Biskupiec
Telefon i faks
tel (089)715-41-11
fax. (089)715-41-11
Godziny dyżurów:
śr. 10.00 - 12.00
cz. 15.00 - 18.00

Budynek Siedziby
Uroczystość adwentowa seniorów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Biskupcu 7 grudnia 2008

Nasi seniorzy spotkali się w dniu 7 grudnia 2008 na uroczystości adwentowej, aby wspólnie przeżyć piękne i pełne zadumy chwile. Odbyła się ona w pomieszczeniach miejskiego ośrodka dziennego pobytu seniorów w Biskupcu, gdzie dzięki naszym sponsorom, mogli ono skorzystać z poczęstunku kawą, herbatą , dobrym ciastem, kanapkami, owocami i napojami chłodzącymi.

Przewodniczący Georg Taube otworzył uroczystość i serdecznymi słowami powitał przybyłych. Następnie wszystkich oczekiwała niespodzianka w postaci wspaniałej inscenizacji jasełki w języku polskim i niemieckim w wykonaniu uczniów z Wengajt pod kierunkiem pani Dyrektor i germanistki tamtejszej szkoły. Wszyscy byli oczarowani i poruszeni dobrym przedstawieniem, kostiumami, dekoracją i zaangażowaniem występującej młodzieży, która następnie rozsmakowała się w przygotowanych dla niej ciastach.

Za uczestnictwo i artykuł w ramach konkursu czytelników pn. "Poszukiwacze śladów przeszłości" wyróżniony i nagrodzony został Pan Georg Taube, który otrzymał komplet ciekawych książek, a pismo Związku Stowarzyszeń Niemieckich w tej sprawie odczytała pani Krystyna Labusch. Dodatkowo uhonorowano go trzykrotnym odśpiewaniem "Sto lat" w języku niemieckim.

Następnie, po wypiciu kawy rozpoczęło się wielkie śpiewanie. Zaprezentowano też okolicznościowe przypowieści i wiersze. Przypomniano wszystkie znane nam stare pieśni adwentowe i kolędy. Wszyscy byli bardzo przejęci i zadowoleni. Śpiewającym akompaniowała na organach pani Ella Zylka, która następni w duecie z panem Georgem Lanka zagrała na harmonijce ustnej wiele pięknych melodii. Pieśnią " Znowu kończy się dzień" nasze spotkanie adwentowe dobiegło końca.


8 września to dzień Wielkiej Pielgrzymki w Gietrzwałdzie, gdzie obchodzono uroczyście rocznicę objawienia Matki Bożej w 1877. Jak co roku, pojechaliśmy tam i tym razem. Msza Święta o godz. 12:00 była godnie, w języku niemieckim, celebrowana przez kilku księży. Następnie odwiedziliśmy święte źródełko, gdzie dokonywano ceremonialnego obmywania i napełniania butelek wodą, aby zabrać ją do domów. Potem weszliśmy na zbocze dość stromej góry gdzie modląc się odwiedziliśmy 14 stacji Drogi Krzyżowej.

Po wzmocnieniu się zupką w "Gospodzie Warmińskiej" udaliśmy się w podróż powrotną. W drodze "złapaliśmy gumę" lecz pod opieką Marii, Matki Bożej bez uszczerbku, szczęśliwie powróciliśmy wieczorem do domu.


Nasz aktywny udział w życiu kulturalnym

Członkowie naszego stowarzyszenia brali tego lata aktywny udział w licznych imprezach; spotkaniach integracyjnych i festynach. Byliśmy obecni na Festynie Mazurskim w Gołdapi, na spotkaniu integracyjnym w Szczytnie, Festynie Wschodniopruskim w Ostródzie, festynie integracyjnym z okazji 15-lecia istnienia Stowarzyszenia Mniejszości niemieckiej "Warmia" w Lidzbarku Warm., także braliśmy udział w obchodach rocznicowych urodzin Herdera w Morągu.

Podczas spotkania integracyjnego w Szczytnie


W Morągu przed pomnikiem Herdera

Goście z Bawarii

Przed tygodniem, w dniu 4 sierpnia odwiedzili nas muzycy z środkowej Bawarii. Orkiestra dęta pod kierunkiem Reinharda Reissnera wystąpiła na rynku miejskim, budząc ogólne zainteresowanie. Słuchacze z uznaniem wysłuchali koncertu, nagradzając artystów solidnymi brawami.. Następnie nasi niemieccy goście udali się do siedziby stowarzyszenia, później na posiłek. Po krótkim wypoczynku odjechali na koncert do Olsztyna.

Goście ze środkowej Bawarii - orkiestra dęta Reinhardta Reißnera

Zarząd stowarzyszenia mniejszości niemieckiej Biskupca, pani Brmistrz Eliżbieta Samorajczyk oraz goście, w tym pan Rainhardt Reißner


Nasza grupa śpiewacza powiększa się

Nasza grupa śpiewacza powiększa się i młodnieje. Dzięki staraniom instruktorki, pani Otylii Kucińskiej udało się zachęcić do pracy w zespole grupkę dzieci. Pierwszym efektem był występ w nowym składzie na Festynie Wschodniopruskim w Ostródzie w dniu 2 sierpnia br.


W dniach 23-27 czerwca br. gościliśmy w naszym mieście delegację Ziomkostwa Powiatu Reszelskiego. W dniu 26 czerwca odbyło się spotkanie członków stowarzyszenia z przedstawicielami miasta partnerskiego Neuss.


Uroczyste obchody 18-lecia Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Biskupcu w dniu 26.06.2008 uświetnili swoją obecnością goście z Niemiec z Kreisgemeinschaft Rossel: P. Waltraud Wiemer, Ludwig Wiemer, P. Ernst Grunwald i Paul Thiel.

1) P. Waltraud Wiemer - sekretarz
2) P. Paul Thiel - zastępca przewodniczącego
3) P. Ernst Grunwald - były przewodniczący - honorowy

Spotkania z byłymi mieszkańcami gminy Biskupiec, poczęstunek, wspomnienia z dawnych lat.


W dniu 27.04.2008r. odbyła się msza święta w języku niemieckim w kościele św. Jana Chrzciciela w Biskupcu.Po mszy świętej Społeczność niemiecka spodkała się przy kawie i cieście

Miejsce naszej imprezy - Somerfest nad jeziorem w DębowieRok 2007

Zabawe umilala nam zespół "Wegojska Struzka"

miejsce poczestunku


Nasz chórek w czasie występów

Strona powstała dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Copyright © 2008 All rights reserved.